Uprawnienia G2 - co oznaczają?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Uprawnienia G2 - co oznaczają?
2023-11-30
Spełnienie warunków technicznych obsługi urządzeń jest niezbędne w przypadku elektryków, monterów, instalatorów, a także kontrolerów bezpieczeństwa.

Wiedza, której posiedzeniem są certyfikaty SEP, przydaje się nie tylko przy montażu, demontażu instalacji i urządzeń, lecz także programowaniu pracy urządzeń, ich konserwacji, kontroli, serwisowaniu. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Uprawnienia energetyczne G2 - postaw na sprawdzony kurs

Osoby, które zamierzają zajmować się zarówno eksploatacją, jak i dozorem pracy instalacji elektrycznych muszą wykazać się znajomością przepisów dotyczących przyłączania urządzeń i instalacji do sieci, dostarczania paliw i energii oraz prowadzenia ruchu i eksploatacji oraz szeregu innych reguł. Praca z systemami ogrzewania, wentylacją i klimatyzacją, a także z innymi systemami ciepłowniczymi wymaga zdobycia uprawnień G2 SEP, czyli certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje osoby do obsługi, konserwacji i nadzoru urządzeń, instalacji i sieci cieplnych. Zdobycie uprawnień G2 oznacza podniesienie kompetencji zawodowych. Warto więc wybrać kurs profesjonalnie przygotowujący do egzaminu SEP na uprawnienia cieplne. Doceni go każdym kto zajmuje się nie tylko eksploatacją, lecz także dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych. Chodzi tutaj jednak przede wszystkim o te wytwarzające i przetwarzające ciepło. Zobacz: https://f-gazy-on-line.pl/kursy/f-gazy



Komu potrzebne są uprawnienia G2 do montażu lub demontażu urządzeń instalacji i sieci elektroenergetycznych?

Uprawnienia G2 obejmują m.in. urządzenia (powyżej 50 kW):

  • kotły parowe oraz wodne,
  • sieci cieplne,
  • instalacje cieplne wraz z urządzeniami pomocniczymi;
  • pompy, 
  • wentylatory, 
  • dmuchawy,
  • piece przemysłowe, 
  • turbiny parowe oraz wodne,
  • urządzenia korzystające ze sprężonego powietrza,
  • przemysłowe urządzenia odbiorcze pary i gorącej wody,
  • urządzenia wentylacji, klimatyzacji i chłodnicze.


Urządzenia wentylacji, klimatyzacji i chłodnicze i instalacje sprężonego powietrza

Każda osoba, które chce pracować przy instalacji, montażu, konserwacji, serwisie, dozorze sieci energetycznych wytwarzających ciepło, urządzeń korzystających z gazów technicznych raz z urządzeniami pomocniczymi sieci powinna móc się wylegitymować takimi uprawnieniami. To kwestia spełnienia wymagań bezpieczeństwa pracy, a także profesjonalnego przygotowania do podejmowanych działań. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne znacznie poprawia jednak nie tylko bezpieczeństwo pracy, ale także jej efektywność. Doświadczeni montaży potwierdzają, że dopiero połączenie wiedzy i praktyki pozwala skutecznie pracować przy tego typu sieciach i urządzeniach. 



Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl