Zalety mediacji w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Zalety mediacji w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych
2024-03-27
Konflikty w rodzinie nigdy nie należą do prostych wyzwań. Jeśli jednak nie potrafimy porozumieć się we własnym gronie, nie trzeba od razu kierować sprawy do sądu. Zanim złożymy pozew przeciw najbliższym, może warto w pierwszej kolejności postawić na mediacje w sprawach rodzinnych.

Sprawdź, czym różni się taka próba rozwiązania konfliktu od tego, jak przebiegają rozprawy w różnorakich sprawach, jak np. kiedy postępowanie dotyczy praw majątkowych czy sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej. Przekonaj się, że mediacja w sprawach rodzinnych może być dużo mniej traumatycznym i łagodniejszym rozwiązaniem, niż skierowanie sprawy do sądu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Mediacja w sprawach rodzinnych - kiedy możemy skorzystać z pomocy mediatora?

Wbrew pozorom wiele konfliktów, które zazwyczaj znajdują swój finał w sali sądowej, nie musi wcale trafiać przed oblicze sądu. W wielu przypadkach strony konfliktu mogą spróbować rozwiązać spór poprzez przeprowadzenie mediacji. Nierzadko postępowanie mediacyjne jest także etapem w postępowaniu sądowym, aby zminimalizować w ten sposób trud sprawy sądowej i szybciej osiągnąć porozumienie. Część osób nie wie nawet, że pomoc w zakresie prowadzenia mediacji może wydatnie ułatwić osiągnięcie konsensusu. Kiedy warto zainteresować się przeprowadzeniem mediacji? Najczęstsze tego typu sytuacje to m.in.:

  • rozwód i separacja - rozstanie małżonków, zwłaszcza posiadających wspólnotę majątkową po wieloletnim związku, to szereg kwestii, które wymagają porozumienia między stronami i ustalenia warunków rozstania. Dotyczy to aspektów majątkowych, wzajemnych obowiązków czy opieki nad dziećmi. Mediator może pomóc pracować nad zawarciem wspólnie wypracowanej ugody, która powstanie jeszcze przed wniesieniem sprawy do sądu. Zdarza się także, że praca mediatora kończy się momentem pojednania małżonków i zaniechania postępowania sądowego.
  • opieka nad dziećmi - ten rodzaj mediacji wyszczególniamy osobno, ponieważ nierzadko do konfliktów dotyczących opieki nad dziećmi nie musi dochodzić wyłącznie przy okazji sprawy o rozwód i separację. Mediator może pomóc im ustalić plan opieki, wizytacji oraz innych ważnych aspektów związanych z wychowaniem dzieci.
  • konflikty rodzinne - w tej szerokiej definicji mieści się kilka rodzajów sporów między bliższą bądź dalszą rodziną. Powszechnym problemem, który nierzadko rodzi konflikty w rodzinie jest kwestia dziedziczenia. Z racji faktu, że często przedmiotem spadku są rzeczy materialne, które trudno jednoznacznie wycenić i podzielić, często droga do zawarcia ugody jest wyboista i krętą. Celem pracy mediatora jest dążenie do zaspokojenia potrzeb rodziny przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z prawem i obowiązującymi przepisami. W przypadku mediacji, na które strony wyrażają zgodę, ustalenia pozwalają znacząco przyspieszyć efekty postępowania sądowego.
  • adopcja i kwestie opiekuńcze - mediacje w sprawach rodzinnych mogą dotyczyć także rodzin, które dopiero powstają. Mowa oczywiście o adopcji, gdzie nierzadko aż trzy strony uzgadniają korzystne dla wszystkich rozwiązania. Należy bowiem pamiętać, że niekiedy do dziecka, które trafia do adopcji, wciąż część praw rodzicielskich posiadają np. biologiczni rodzice. Bardzo często są to niezwykle skomplikowane procesy, w których obecność mediatora może być bezcenna.
  • kwestie finansowe - dziedziczenie, sprawy o rozwód i separację to najczęstsze konflikty, których częścią są kwestie finansowe. Tam, gdzie pojawiają się pieniądze do podziału, często rodzą się niesnaski, nawet wśród najbliższych krewnych. Dlatego w przypadku tego typu sporów warto zainteresować się prowadzeniem mediacji, ponieważ może to nie tylko uratować więzi rodzinne, ale też zapewnić poczucie sprawiedliwego rozwiązania, co nie zawsze udaje się osiągnąć na podstawie postanowienia sądu.


Mniej stresu, mniej kosztów, mniej złości

Nie jest niespodzianką, że czasami kierujemy się różnymi zasadami współżycia społecznego, nawet w kręgu rodzinnym. Wówczas rodzą się konflikty, w które czasami zaangażowanych jest kilka stron. Jednocześnie zdarza się, że już pierwsze posiedzenie mediacyjne przynosi niespodziewane efekty. W obecności profesjonalnego mediatora łatwiej zachować przysłowiową "chłodną głowę" i zdrowy rozsądek. Udział w postępowaniu mediacyjnym jest często ratunkiem od ogromnej dawki stresu, jaką jest postępowanie sądowe. Należy pamiętać, że mediacja jest poufną metodą rozwiązywania sporu, dzięki czemu łatwiej też o zachowanie problemów rodzinnych w jak najmniejszym gronie. Warto pamiętać także o obowiązku zachowania tajemnicy mediacji przez mediatora, co dodatkowo może budzić zaufanie obu stron.

Żeby możliwie jak najdelikatniej i bezstresowo dojść do porozumienia, przed rozpoczęciem mediacji warto ustalić kilka kwestii, jak chociażby wynagrodzenie mediatora. Dlatego na starcie warto zajrzeć do cennika ośrodka mediacyjnego aby poznać wysokość wynagrodzenia mediatora. W kwestii kosztów mediacji warto też ustalić, czy wydatki mediatora poniesione będą przez jedną ze stron czy może obie w równej części. Należy jednak podkreślić, że często koszty mediacji są niższe niż koszty postępowania sądowego.

Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Nadesłał:

redakcja

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl